Rozhovor s Markem

To je titulek „Rozhovor s Markem“, oprávněně se ptáte, s jakým Markem, kterým Markem, a nám nezbývá než Marka představit plným jménem s Markem Szmekem. Jenže pro všechny jeho svěřence se ihned stal Markem a nikdo mu u nás v LSK F-M už neřekne jinak.

Najdete Marka?!

Marek svou sportovní dráhu spojil s klubem moderního pětiboje SC Bystřice a má na svém kontě celou řadu skvělých sportovních výsledků na mezinárodní scéně – Mistrovství světa juniorů 2011 – 17. místo, Mistrovství Evropy juniorů 2010 – 11. místo, Mistrovství Evropy juniorů 2009 štafeta – 3. místo, Mistrovství světa 2008 U19 štafeta – 3. místo, Mistrovství Evropy 2006 U19 štafeta – 3. místo.

Marek má vystudovanou Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze, a tak není divu, že spojil užitečné s potřebným a stal se profesionálním trenérem v moderním pětiboji.

A pak už byl jen kousek od toho, aby Marek spojil „trenéřinu“ i s naším klubem LSK F-M. Úmyslně jsme napsali „i s naším klubem“ neboť Marek je současně i čs. reprezentačním trenérem juniorů.

Slovo dalo slovo, a tak jsme Marka požádali o rozhovor.

Marku, víme, že máš za sebou i úspěšnou vlastní sportovní kariéru pětibojaře. Kterého sportovního úspěchu si nejvíce ceníš?

Individuálně si asi nejvíce vážím svého umístění na 11. místě na mistrovství Evropy juniorů v roce 2009. Co se štafetového umístění týče, tak je pro mě asi nejcennější mé první medailové umístění v roce 2006, kdy jsem ještě coby 15letý závodil v kategorii starších a umístil jsem se společně s Ondřejem Polívkou a Petrem Slámou na 3. místě na mistrovství Evropy 19letých.

Proč jsi se dal na studium Fakulty tělesné výchovy a sportu v Praze? A jakou specializaci jsi studoval?

Studium na FTVS v Praze pro mě bylo jasnou volbou – sport jsem miloval odmalička a v Praze jsem se v té době tréninkově připravoval, takže nebylo co řešit.

Kdy tě napadlo a hlavně proč, že zkusíš trenéřinu? A proč zrovna pětiboj?

Už si přesně nepamatuji, kdy nastala ta chvíle, co jsem se rozhodl pro kariéru trenéra. Nicméně pětiboj byl pro mě od mých 14 let jasná volba, nic jiného jsem si ani neuměl představit.

Máš svůj trenérský vzor?

Hmm, jelikož dělám pětiboj, tak jako trenérský vzor je pro mě v současné době samozřejmě náš seniorský reprezentační trenér Jakub Kučera.

Dlouhé roky jsi trénoval v Praze různé tréninkové pětibojařské skupiny. Prozraď, kdo ze známých pětibojařů patřil do tvé péče? A jaké měli sportovní úspěchy?

Mezi mé patrně nejznámější svěřence patřil Matouš Tůma, pro kterého byl největší úspěch umístění na 4. místě na mistrovství Evropy v loňském roce. Dále Filip Houška, který dosáhl na stejných závodech skvělého výsledku v podobě 6. místa. Oba kluci pak vybojovali (společně s Jakubem Malečkem, který nespadal do mé skupiny) třetí místo v soutěži družstev na již zmiňovaném mistrovství Evropy v roce 2019. A z děvčat to pak byla Kateřina Tomanová, která je štafetovou mistryní a posbírala na mistrovstvích Evropy celkem 3 medaile, pokaždé s jinou závodnicí nebo závodníkem – jedno zlato, jedno stříbro a jeden bronz.

S jakým očekáváním jsi přišel do našeho klubu? A hlavně proč, vyměnit Prahu za Frýdek-Místek, většinou to bývá opačným směrem.

Do klubu LSK jsem šel s tím, že je to úspěšný pětibojařský oddíl, kterému můžu díky mým nasbíraným zkušenostem z Prahy přidat ještě tu pomyslnou třešinku na dortu. A změna Prahy za Frýdek-Místek byla především díky narození mé dcery v loňském roce, kdy jsme se stěhovali zpátky do těchto krajin za rodinou.

Které tréninkové skupiny máš v klubu na starost?

Aktuálně mám v klubu na starosti více skupin, nicméně žádnou skupinu nemám výhradně já, u každé skupiny je více trenérů. U nejstarší skupiny mám na starosti především běh a šerm, občas také střelbu. U mladších skupin mám jednou týdně trénink běhu a plavání, občas vedu kondiční přípravu a střelbu.

Tréninky pětiboje jsou specifické neb se trénuje i více disciplín během tréninkového odpoledne a může tak docházet k časovým ztrátám. Jak jsi spokojený s prostorovým a technickým zázemím v LSK F-M?

Je to velmi náročné, aby se správně využil veškerý nám svěřený čas pro trénink těchto dětí. Občas se to daří lépe, občas hůře. Někdy se stane, že po určité době zjistíme, že něco nefunguje, jsou prostoje, nebo je některá disciplína až příliš upřednostněna na úkor disciplíny jiné. Nicméně po technické a prostorové stránce je v LSK F-M na velmi dobré úrovni.

Pětiboj je po trenérské stránce zajímavý i tím, že se na sportovcích trenérsky podílí více trenérů specialistů. Pověz, jaká je spolupráce s ostatními trenéry specialisty a vše zastřešujícím šéftrenérem Pavlem Gazdou. Jinými slovy, funguje mezi vámi správná chemie?

Co se spolupráce s ostatními trenéry specialisty týče, potažmo spolupráce a mého vztahu s Pavlem si myslím, že jsem zatím neměl žádné problémy a chemie prozatím funguje velmi dobře 😊.

Jak vše sladit, aby naši mladí sportovci tréninky časově, fyzicky a mentálně ustáli, tréninky jim byly přínosem a zároveň vy, trenéři, jste byli spokojeni? Není to trochu sci-fi?

Určitě je to tak trochu sci-fi. Přece jenom je to 5 disciplín, které se musí dobře naučit a říká se, že aby člověk něco opravdu uměl, musí tomu věnovat přibližně 10000 hodin tvrdé práce. Doufám, že u pětiboje se to nemusí násobit 😊. Každopádně přesně vím, jak je trénovat moderní pětiboj a dá se to zvládnout jak psychicky, tak fyzicky. Důležité je, aby byl dobrý kolektiv ve skupině a aby fungovala ona chemie, jak byla popsána výše.

Dobrý pětibojař musí být všestranný, bez slabé disciplíny, takříkajíc ve všech musí být dobrý, ale ve které disciplíně by měl být výborný kvůli bodovému zisku? Jinými slovy, která disciplína se ti zdá být tak trochu „bodově nadhodnocena“?

V současné době je zrovna toto téma docela dost řešeno i u vedení ČSMP (pozn. Českého svazu moderního pětiboje), jelikož se u různých kategorií trochu mění důležitost jednotlivých disciplín. U mladších kategorií je to rozhodně plavání, které s přibývajícím věkem tak trochu ubírá na váze dobrého bodového výsledku. Od kategorie U19 je podle mého názoru nejlépe ohodnocena disciplína „laser run“, neboli běh se střelbou. Nicméně velmi důležitá je šermířská část, kde se rozdávají poměrně jednoduše docela dost vysoce hodnocené body. Takže dle mého názoru a zkušeností rozhodně laser run a šerm.

Jsi trenér spíše zaměřený na výkonnost či na sportovní výsledky?

Já jsem především trenér, který má rád, když je celá tréninková skupina spokojená, jsou všichni se všemi sehráni a nejsou mezi členy skupiny žádné výraznější rozepře. To, jestli někdo běhá jako Eliud Kipchoge nebo plave jako Michael Phelps, tak to u mě výraznější význam nemá. Samozřejmě když někdo takhle závodit bude, tak to bude jenom dobře 😊.

Mají naši pětibojaři šanci uspět i na mezinárodní scéně?

Samozřejmě mají. Bude to chtít velkou trpělivost, poctivý přístup k tréninkům, hodně vyčerpané energie a další nezbytné věci, nicméně jsem si jist, že se z LSK F-M jistě plno závodníků podívá na mezinárodní soutěže a tam budou také úspěšní.

Mají tví současní svěřenci z našeho klubu šanci se do reprezentačních výběrů dostat? Co pro to musí udělat :-))?!

Tentokrát už se bude opravdu jednat o to, že se budu koukat na jejich výkonnost a také na sportovní výsledky. Nicméně věřím, že se v brzké době někdo z našeho klubu na vrcholné soutěže podívá a bude hrdě reprezentovat jak svůj klub, tak naši republiku.

A na závěr otázka na tělo, pověz Marku, bude tvá dcera Terezka jednou pětibojařka?

Rád bych, aby se věnovala některému ze široké škály sportů a byl bych ještě raději, kdyby si vybrala zrovna pětiboj, nicméně pokud bude chtít například tančit, plavat, běhat či snad hrát šachy, tak si v tom rozhodně bránit nebudu 😊.

Marku, děkujeme za rozhovor.

Moderní pětibojPlaváníŠermStřelbaJezdectvíBěhTriatlon

Pětiboj - nadcházející události

ČPM 2024 – 5. kolo

Místo: Praha Termín: 8. 6. Propozice: ČPM 2024 – 5. kolo Ročníky 2010 a starší

ČPM 2024 – 8. kolo

Místo: Praha Termín: 5. 10. Propozice: ČPM 2024 – 8. kolo Ročníky 2010 a starší

Naši partneři

© 2024 • Tirata.cz