Matěj Pajtl a jeho stopa v našem klubu

Někdo ví, někdo se to právě dozví. Jeden z předních talentů českého moderního pětiboje Matěj Pajtl (ročník 2002) začal s moderním pětibojem v našem klubu. Matěj k nám přišel jako již dobrý plavec a nadějný běžec. Když se k tomu přidala jeho píle, podpora rodičů a slušný klub, tak jeho sportovní kariéra moderního pětibojaře nabrala velmi rychle skvělé parametry. Trochu jsme Matěje vyzpovídali.

Začátky se sportem

Kdo tě doma ke sportování nejvíce vedl, taťka či maminka.

Od dětství jsem byl hrozně neposedné dítě, když jsem přišel ze školky mé první slova byly: “Tati, mami, co budeme dělat?” takže rodiče byli nuceni vymyslet nějakou aktivitu, aby nás se sestrou zabavili. Začal jsem tedy lezením po stromech, ježděním na kole, jednokolce, plaváním, chozením po horách a tak dále. Ve sportu cítím podporu obou rodičů, ale taťka se mnou při něm strávil podstatně více času, protože maminka se musela starat o domácnost. 

S jakým sportem jsi začínal a proč?

Mým prvním organizovaným sportem bylo plavání. S tím jsem začal v 2. třídě na ZŠ, když si mě na plaveckém výcviku všimla paní trenérka Ličmanová a od té doby jsem začal pravidelně plavat v POFM, kde jsem zažil své první opravdové tréninky i závody.

Působení v LSK F-M

Je veřejným tajemstvím, že pro pětiboj si byl objeven u LSK F-M, jak na působení vzpomínáš?

Ano je pravdou, že pro sport s názvem moderní pětiboj, který byl pro mě úplně neznámý, jsem se nadchl přes mého taťku, kterého oslovil trenér Pavel Gazda z LSK. Zeptal se mě, jestli umím mimo plavání i běhat a já odpověděl “Ok, zkusím to”.

Takto jsem zažil svůj první závod v dvojboji, který se konal v Praze na Julisce. Zjistil jsem, že mi to celkem jde a baví mě to. Dokonce mi říkali, že jsem v tom šikovný. Od této doby se táhne moje působení v MP. 

Co ti dalo působení u „lašáků“ nejvíce?

V LSK jsem se seznamoval vedle plavání také s pravidelnými běžeckými tréninky, které doplnila střelba ze vzduchové pistole. Tato mě velmi bavila a byl jsem v ní i díky svému otci, který ji v této době v LSK trénoval, i úspěšný. Pevné základy v mé dosavadně nejsilnější disciplině “kombi” mi v LSK pomohl postavit běžecký trenér Petr Mikulenka společně s mým taťkou se kterým jsme trénovali techniku střelby. Mou plaveckou přípravu měl vždy pevně v rukou trenér Pavel Gazda.

Sleduješ „po očku“ jak se vede tvým bývalým klubovým kolegům a vůbec celému LSK?

I v současné době pravidelně sleduji své kamarády z LSK, se kterými jsme v tomto klubu vlastně začínali, a to hlavně Štěpána, Aničku. S těmito se setkáváme i na soustředěních, závodech a vzájemně se povzbuzujeme.

Trénování v SC Bystřice

Kolik hodin týdně v průměru trénuješ?

V SC Bystřice, kde jsem přestoupil z LSK v roce 2017 se trénuje každý pracovní den, a to dvě a půl hodiny. K tomu v současné době už tři roky trénuji jízdu na koni, na kterou dojíždím některý z víkendových dní. 

Sportovní areál v Bystřici známe, je tam krásně vše pohromadě, jak se ti tam trénuje?

Ano, sportovní areál v Bystřici je pro trénink všech disciplín MP perfektně připraven a veškerá k tomu potřebná sportoviště jsou dá se říct pohromadě. Toto vše usnadňuje přesuny při trénincích. V tomto areálu se dají trénovat veškeré disciplíny MP jak v létě, tak i v zimě, což je pro tento sport nezbytné. Já jsem se dostal už do věku, kdy trénuji všech pět disciplín jako plnohodnotný pětibojař.

Tvůj oddílový kolega je nám všem dobře známý český reprezentant Marek Grycz, máte někdy společné tréninky?

Je mi velkou ctí trénovat s juniorským mistrem Evropy Markem Gryczem, kterého respektuji jako jednoho ze svých vzorů. Jsem moc rád, že s ním můžu valnou část roku společně trénovat a dělat mu sparing například v běhu, ve kterém jsme výkonnostně na podobné úrovni. V ostatních disciplínách mě samozřejmě výkonnostně přesahuje, ale mám tu možnost jej při trénincích pozorovat a mnohému se tak od něj učit. Vím, že když mám nějaký problém, který se týká jakýmkoli způsobem našeho sportu, Marek mi s ním je schopen poradit a tím mě posunout dále.

Kdo se ti trenérsky v SC Bystřice věnuje, je to rozdělené nebo máš kouče pana Konvičku či šéfuje reprezentační trenér juniorů Marek Szmek?

Mým šéftrenérem, který má vždy hlavní slovo v mé přípravě je trenér Ivo Konvička, kdy tento vede mou celoroční přípravu i přípravu na jednotlivé vrcholy sezóny. V případě jeho nepřítomnosti zapříčiněné účastí na vrcholných závodech a soustředěních s Markem Gryczem, mou přípravu vedou šéftrenérem pověření trenéři Roman Grycz a Marek Szmek. 

Současnost

Jak jsi v posledních měsících, kdy nešlo skoro nic, trénoval?

V době lockdownu jsem trénoval individuálně, pod vedením šéftrenéra Konvičky. Jelikož jsem vzhledem ke své předchozí výkonnosti byl zařazen do SDJ TJ Dukla Praha, byla mi tímto zpřístupněna možnost trénování ve sportovním centru Dukla Praha, které bylo jediné, kde se dalo plavat, šermovat, běhat a střílet. Samozřejmě, že jsem trénoval v rámci dodržování nařízení i samostatně.

Už máš udělanou licenci na parkurové jezdectví?

Tréninku jízdy na koni se věnuji již 3 roky. Ze začátku to bylo jednou týdně a poslední půlrok 5x týdně. Tato příprava vyvrcholila v dubnu letošního roku, kdy jsem v Poděbradech spolu s dalšími mladšími juniory získal jezdeckou licenci.

Kdy chystáš premiéru v parkuru?

Co se týká mé premiéry v parkuru mohu říct jen tolik, že měla proběhnout na květnových závodech v Polsku, ale bohužel se mi nepodařilo protlačit se mezi předem daný počet závodníků, kteří absolvují parkur. Z tohoto důvodu mě má závodní parkurová část ještě čeká.

Co tě na pětiboji baví?

Mou nejsilnější disciplínou v MP je kombinovaná část, kdy touto se můžu, pokud se závod podaří, řadit k evropské špičce. Z toho vyplývá moje jasná obliba této disciplíny v MP.

A teď přiostříme, oznámkuj se, jak ve škole a dej si známku od klasické 1 až po 5 k jednotlivým disciplínám

Plavání = 3, šerm = 4, parkur = 2, střelba = 2, běh = 1

Sám sis označil, že nejhorší to máš se šermem, jakým způsobem máš v plánu se v této disciplíně zlepšit?

S šermem se trošku potýkám už nějaký čas. S panem trenérem Konvičkou, který o mé slabině samozřejmě ví, na ní společně pracujeme a oba děláme vše pro to, aby se nepříznivý stav mého šermu zlepšil a já tak mohl být v kontaktu s čelem startovního pole na závodech.

Sportovní a výkonnostní cíle

Které své sportovní úspěchy si nejvíce ceníš?

Mým největším dosavadním úspěchem v MP bylo 2. místo v jednotlivcích a rovněž i ve štafetě s Matějem Lukešem na ME U17 v roce 2018 v Polském Drzonkowě. Mezi mé další významné úspěchy bych mohl zařadit 3. místo ze smíšené štafety na ME U17 v 2017 v Bulharsku s Kateřinou Tomanovou, druhé místo v individuálním závodu evropského poháru U17 v Praze, 4. místo na MS v laser runu v Irském Dublinu 2018, 1. místo ve smíšené štafetě s Kateřinou Tomanovou v kategorii U19 na ZON 2019 v Polsku a Individuální vítězství na ZON 2020 v Polsku.

Na které závody se chystáš v nejbližší době?

V současné době jsem ve fázi letní přípravy na závody, které mě čekají na podzim letošního roku. O tom na, kterých budu startovat se dohodneme s šéftrenérem.

Jaké máš pro letošní rok výkonnostní cíle?

Jednoznačným cílem pro letošní rok je posunout šerm na úroveň, se kterou se budu schopen umisťovat na vyšších příčkách, hlavně na mezinárodních závodech než dosud a tím se i nominovat na vrcholné soutěže sezony 2022.

A co tvůj životní sportovní cíl?

Pokud bych se měl vyjádřit ke svým životním cílům tak je to samozřejmě nominovat se někdy v budoucnosti na olympijské hry. Toto považuji za vrchol každého sportovce, který to se svým sportem myslí vážně.

Matěji, děkujeme za rozhovor a přejeme ti mnoho dalších sportovních úspěchů a hlavně, až budeš na Olympiádě, a to ty budeš, tak nám pošli pohled 😊!

Fotografie Facebooku ČSMP

Pětiboj - nadcházející události

ČPM 2024 – 5. kolo

Místo: Praha Termín: 8. 6. Propozice: ČPM 2024 – 5. kolo Ročníky 2010 a starší

ČPM 2024 – 8. kolo

Místo: Praha Termín: 5. 10. Propozice: ČPM 2024 – 8. kolo Ročníky 2010 a starší

Naši partneři

© 2024 • Tirata.cz